НАУЧНИЦИТЕ ТВРДАТ: Црниот чај е лек за најтешката болест

НАУЧНИЦИТЕ ТВРДАТ: Црниот чај е лек за најтешката болест

Научниците тврдат дека црниот чај е многу лековит и здрав и треба почесто да се користи.Оние лица кои пијат дневно две до три шолји од овој чај имаа 50 посто намален ризик за деменција, во однос на оние кои не пијат ваков чај.

Исто така, истражувањата покажале дека црниот чај помага за проблеми со белите дробови и секакви оштетувања поврзани со нив.

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки