Еве како да подготвите преубави домашни карамели!

Еве како да подготвите преубави домашни карамели!

Израдувајте ги домашните и воодушевете ги гостите со домашни карамели!

Состојки:

  • 1 1/4 шолји кафеав шеќер
  • 1 2/3 шолји бел шеќер
  • 1 шолја путер
  • 1 шолја пченкарен сируп (може и мед како замена)
  • 1 1/4 шолји слатка павлака
  • 3/4 шолја полномасно млеко
  • 2 лажички екстракт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Кафеавиот и белиот шеќер ставете ги во тенџере и во тоа додајте путер, пченкарен сируп, слатка павлака, млеко и ванила.
  2. Гответе на рингла, повремено мешајќи. Дали е доволно зготвено ќе дознаете така што ќе ставите мала количина сируп во студена вода. Ако се формира крута топка, значи дека е готово.
  3. Разлејте ја масата во плех, оставете ја да се излади и со остар нож исечете коцки.

Уживајте во заводливиот вкус!

Повеќе вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

 

singlepost_text