Зимски палачинки – ќе ви станат омилени во ладните денови

Зимски палачинки – ќе ви станат омилени во ладните денови

Направете совршени зимски палачинки од кои застанува здивот.

Готови се за еден час, а доволни се за 5 лица.

 

Состојки:

 • 10 палачинки
 • 400 гр ајвар
 • 200 гр кашкавал
 • 200 гр печеница
 • 200 гр чварки
 • 200 гр печурки
 • 2 јајца
 • 50 гр презла
 • масло

 

 

Directions

 1. Се прават 12 палачинки, па на секоја се премачкува ајвар.
 2. Над ајварот се редат кашкавал, печеница, чварки и печурки.
 3. Се виткаат како сарми.
 4. Се матат јајцата, па секоја сарма се влка во нив, па во презла.
 5. Се пржат на врело масло, па се ставаат на чинија со салфета за да ја впие маснотијата.

Повеќе на Готви.мк:

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

singlepost_text