ДОМАШЕН ВКУС: Рецепт за најдобриот чипс!

ДОМАШЕН ВКУС: Рецепт за најдобриот чипс!

Ви донесуваме едноставен рецепт за подготовка за домашен чипс.

Состојки:

  • млади компири
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Измијте млади компири и исечете ги на тенки парчиња со нож.
  2. Премачкајте тепсија со слој масло, па наредете ги компирите (внимавајте да не се преклопуваат). Од горе премачкајте ги компирите со тенок слој масло.
  3. Така подготвените компири ставете ги да се печат во рерна загреана на 250 степени, околу десетина минути.
  4. За време на печењето, неколку пати отворете ја вратата од рерната за да излезе пареата и чипсот да остане крцкав.
  5. Готовиот чипс извадете го од рерна, посолете и послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Компир тава со кромид и сусам – посен и многу вкусен рецепт

ВИДЕО: Излупете компир за 5 секунди

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Каков добар рецепт – Домашен крцкав чипс (видео)

singlepost_text