Направете гозба: Пита-хармоника со спанаќ

Направете гозба: Пита-хармоника со спанаќ

Направете супер деликатес во кујната. Пита хармоника со спанаќ е супер вкусно јадење.

Состојки:

 • 500 гр кори за пита
 • 6 јајца
 • 600 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 180 мл кисела павлака
 • 1 прашок за пециво
 • 400 гр спанаќ
 • 200 гр сирење
 • сол

 

 

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со павлаката, сол и прашокот за пециво па се спојува сето тоа со јогуртот и сирењето и маслото.
 2. Спанаќот се вари во топла вода па ситно се сече и се додава во смесата со јајца.
 3. Плех премачкуваме со масло, па ставаме кори, а потоа ги насукуваме
 4. Се става од филот, па се реди друг ред кори.
 5. Се пече на 220 степени 30 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text