КОРИСЕН ТРИК: За секунда отстранете ги гребнатинките од мебелот!

КОРИСЕН ТРИК: За секунда отстранете ги гребнатинките од мебелот!

Во секој дом се наоѓа барем едно парче мебел направено од дрво: крвет, ормар, маса, столици,… Но убавината на дрвениот мебел може да ја нарушат разни гребнатинки. За среќа, гребнатинките можете да ги отстраните со ова природно средство.

Сè што ви е потребно е орев и мека крпа. Природните масла од оревот ќе помогнат во отстранување на гребнатинките.

Постапка:

1. Извадете го оревот од лушпа, преполовете го и со едната половина истријте ја гребнатинката дијагонално.

2. Протријте ја гребнатинката со прст како би ја загреале површината.

3. Причекајте неколку минути за дрвото да впие масло од оревот.

4. Исполирајте ја површината со мека крпа. Од гребнатинката веќе нема да има ни трага.

Повеќе вести на Готви.мк

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

singlepost_text