МАЛИНА РОЗЕН ТОРТА: Десерт кој ќе ве освои!

МАЛИНА РОЗЕН ТОРТА: Десерт кој ќе ве освои!

Освежувачки десерт идеален за секоја прилика!

Состојки:

 • 1 пакување розен кори
 • 300 гр малини
 • 150 гр печен, мелен лешник
 • 100 гр бело чоколадо
 • 400 гр шлаг
 • 1 маргарин
 • 4 кесички пудинг со вкус на слатка павлака
 • 10 лажици шеќер
 • 100 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Згответе фил од млеко со шеќер, па кога ќе зоврие, додајте 4 пудинга. Кога ќе се излади, додајте разматен маргарин со шеќер во прав и растопено бело чоколадо, па сè добро соединете.
 2. Посебно разматете 200 гр шлаг и филувајте ја тортата по следниов редослед: кора-фил-мелен лешник-шлаг и така по ред, а на половина од тортата ставете малини, па повторно продолжете со филување.
 3. Разматете го останатиот шлаг и премачкајте ја целата торта. Украсете со малини.

Уживајте!

singlepost_text