За две минути направете вкусна туна салата

За две минути направете вкусна туна салата

Здраво и сочно предјадење – може и за вечера!

Состојки:

 • 600 гр компир
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • 150 гр Тимко туна (конзерва)
 • 4 лажици вински оцет
 • 1 лажичка сенф
 • 2 лажици мајонез
 • сол
 • бибер
 • зелена салата за сервирање

Начин на подготовка:

 1. Компирите сварете ги во лушпа. Варените компири излупете ги и исечкајте ги на кругови. Додајте ситно сечкан кромид, 2 лажици млака вода и масло.
 2. Туната ставете ја во посебен сад, изгмечете ја со вилушка, потоа додајте ја во садот со компири.
 3. Добро измешајте сенф, мајонез, оцет, сол, бибер. Со таа мешавина прелијте ја салатата од туна со компири, измешајте и послужете со зелена салата.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text