Само пашканатот го има овој алкалоид во себе – еве како помага

Само пашканатот го има овој алкалоид во себе – еве како помага

Загрејте се со супа со пашканат на ниските температури кои ја зафатија Македонија.Пашканатот кој е одличен додаток, е многу здрав. Има 75 калории, богат е со витамини, минерали, растителни влакна.

Има многу антиоксиданси, витамин Ц, витамин Б, фолна киселина.

Има железо, калциум, калиум, фосфор и манган.

Има и посебен алкалоид кој се вика Пастинацин и помага за болки во градите.

Повеќе на Готви.мк:

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text