И ВКУСНО И ЛЕКОВИТО: Еве како да направите џем од суво овошје

И ВКУСНО И ЛЕКОВИТО: Еве како да направите џем од суво овошје

Испробајте го овој рецепт и на едноставен начин зајакнете го имунитетот.

Состојки:

 • 300 гр ореви
 • 300 гр суви кајсии
 • 300 гр смокви
 • 300 гр суви сливи
 • 300 гр суво грозје
 • 2 шолји мед
 • 2 лимони

Начин на подготовка:

 1. Добро измијте го сувото овошје во топла вода и оставете го малку да се исуши. Исечкајте го сувото овошје на ситни парчиња.
 2. Измешајте ги сите видови суво овошје со лимон (отстранете ја кората и семките) и ставете ги сите состојки во блендер.
 3. Добиеното сушено овошје и лимонот изблендирајте ги добро со мед и смесата ставете ја во стаклена тегла. Теглата со џем ставете ја во фрижидер.
 4. Ден подоцна, вкусниот џем може да се јаде. Земајте по една лажичка помеѓу оброци 2-3 пати дневно.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text