Роберт Де Ниро дојде на Балканот и полуде по оваа торта – ова е рецептот

Роберт Де Ниро дојде на Балканот и полуде по оваа торта – ова е рецептот

По рецептот на Габриела, првата гастро-блогерка во Босна, направете торта од која се воодушевил славниот холивудски актер Роберт Де Ниро.По крајот на „Сараево Филм фестивал 2016” тој остатоците од тортата ги понел на своето крстарење, а потоа го побарал рецептот.

Од тогаш оаа торта го носи неговото име.

Состојки:

 • 8 јајца
 • 180 гр кафеав шеќер
 • 70 гр какао
 • 300 гр џем од шумско овошје
 • 350 гр мелени бадеми
 • 2 лажици маслиново масло
 • 200 гр темна чоколада
 • прстофат сода бикарбона
 • бурбон од ванила

 

Подготовка:

 1. Јајцата и шеќерот се матат во сад, па се додава какаото, бадемите, содата, маслинововто масло и џемот.
 2. Семсата се става во калап со хартија за печење, и се пече 30 минути на 180 степени.
 3. Чоколадата се прелева со кремот кој сте го подготвиле со растопеното чоколадо и ванилата.
 4. Се наросува и какао.

Повеќе на Готви.мк.

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

singlepost_text