НУТРИЦИОНИСТИТЕ ТВРДАТ: Печурките ја ублажуваат нервозата

НУТРИЦИОНИСТИТЕ ТВРДАТ: Печурките ја ублажуваат нервозата

Често сте под стрес, лесно се нервирате и не успевате да ја сочувате самоконтролата во критични ситуации? Збогатете го своето мени со печурки и ќе ви биде полесно.

Богати со трипфан, аминокиселина која помага при контрола на стресот, печурките се најдобар природен лек против нервоза.

Освен триптофан, содржат и витамини од Б групата (посебно Б12) кои се неопходни за нормално функционирање на нервниот систем.

Нискокалорични, богати со влакна и минерали, инаку моќни антиоксиданси, печурките се идеална храна за сите кои сакаат да го сочуваат здравјето и да го успорат стареењето.

Повеќе на Готви.мк:

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт

singlepost_text