Ако сакате фит тело и здрав мозок, тогаш хранете се ВАКА!

Ако сакате фит тело и здрав мозок, тогаш хранете се ВАКА!

Здравата исхрана не е важна само за извајано тело, туку и за мозокот, велат научниците во истражувањето кое го објави магазинот „Neurology“.

Тие утврдиле дека таканаречената медитеранска исхрана го подмладува мозокот.

Во истражувањето, кое опфатило 400 здрави Шкоти, се покажало дека оние кои се хранеле по принципите на медитеранската исхрана не губеле мозочна маса ниту по 70-тата година од животот, за разлика од оние испитаници кои се хранеле нездраво.

Сите мозоци со годините се намалуваат, но истражувачите велат дека тој процес може да се успори со квалитетна исхрана.

Сепак, студијата не испитала дали големината на мозкот влијае на способноста на памтењето.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text