НЕКА БЛЕСНЕ ТРПЕЗАТА: Брзи и крцкави божикни колачиња

НЕКА БЛЕСНЕ ТРПЕЗАТА: Брзи и крцкави божикни колачиња

 За совршен Божик во вашиот дом, ви нудиме супер вкусни и крцкави божикни колачиња.

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • ½ прашок за пециво
 • 1 лажица јогурт
 • 2 јајца
 • 150 гр путер
 • 70 гр чоколадо
 • малку кора од лимон

 

 

Подготовка.

 1. Брашното и прашокот за пециво се мешаат со јајцата, јогуртот и шеќерот, како и изрендана кора од лимон. Се меша додека не добиете тесто.
 2. Чоколадата се сече на коцки и се става во тестото. Замесете и ставете ја смесата во фолија.
 3. Оставете во фрижидер половина час, и загрејте ја рерната.
 4. Исукајте го тетсото и извадете форми по желба, па ставете ги во плех и печете 15 минути на 180 степени.
 5. Послужете со кафе.

Повеќе на Готви.мк:

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

singlepost_text