Паричката да донесе здравје и бериќет: Вкусен бадников леб

Паричката да донесе здравје и бериќет: Вкусен бадников леб

 Направете вкусна бадникова погача за големиот христијански празник.

Состојки:

 • 500 гр брашно 
 • 25 гр квасец 
 • 50 гр маслиново масло 
 • 250 мл топла вода 
 • малку сол и шеќер

Подготви:

 1. Квасецот се раствара со малку топла вода, се ставаат сол и шеќер, па лажица брашно. Се остава да стаса. 
 2. Во голем сад ставете го брашото маслото и стасаниот квасец. Додавајте ја водата и замесете тесто. 
 3. Нека стасува околу 45 минути, па поделете го на 4 топки, па расукајте ги и ставете ги во тава премачкани со масло. 
 4. Од второто топче направете триаголници и ставете ги врз првото. 
 5. Истото направете го и со другите две топчиња, и ставете ја паричката во последното топче кое ќе го ставите во средина. 
 6. Нека се пече околу 40 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

 

 

singlepost_text