Урнебес топчиња

Урнебес топчиња

Ова пикантно предјадење е многу декоративно и убаво ќе ја украси вашата трпеза.

Состојки:

 • 500 гр полномасно овчјо или кравјо сирење
 • 10 печени пиперки
 • 5 печени лути пиперчиња
 • 6-7 чешниња лук
 • 1 лажица кајмак
 • 1 лажичка пипер
 • 3 варени жолчки
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Во поголем сад за матење добро изгмечете сирење. Печените пиперки и лути пиперчиња, излупете ги и исчистете ги од семки. Измелете ги ситно во блендер и додајте сирење.
 2. Лукот изгмечете го, па и него додајте го сирењето и пиперките. Жолчките изгмечете ги заедно со кајмак, па додајте ги пиперките. Се добро измешајте, додајте малку масло и измешајте уште еднаш.
 3. Формирајте топчиња и оставете ги во фрижидер барем 3 часа пред послужување.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

Печен спанаќ со јајца

ВИДЕО: Нема повеќе печење или пржење јајца, туку…

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца