Ова е деликатес: Посна салата за бадниковата трпеза

Ова е деликатес: Посна салата за бадниковата трпеза

На посната трпеза редно е да имате и посна салата. Салатата од компир е неизбежен дел од Бадник и се препорачува да ја имает на трпеза.

Состојки:

  • 1 кг варени компири
  • сок од лимон
  • 1 кромид
  • 1 кисела краставичка
  • 2 црвени јаболка

Подготовка:

  1. Се лупи компирот, се сече на кругови и се става во сад со маслиново масло, па се додаваат исечените кисела краставичка, јаболките на кругови и кромидот.
  2. Се додава сок од лимон и зачини по желба.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

 

 

 

singlepost_text