Највкусното посно бадниково гравче – само еден додаток го менува вкусот

Највкусното посно бадниково гравче – само еден додаток го менува вкусот

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза.

Состојки:

 • 500 гр грав
 • 1 лажица сода бикарбона
 • 2 главици кромид
 • 2 моркови
 • 100 гр суви сливи
 • сол
 • вегета запршка
 • 4 лажици масло
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица црвен пипер
 • 100 мл топла вода

Подготовка:

 1. Гравот вообичаено со полева во вода и се става да поврие на оган, па се додава содата и се вари 15-ина минути.
 2. Се процедува гравот, се пере со топла вода и се враќа во лонецот со кромидот кој ситно ќе го исечеме,изренданиот морков, па вода.
 3. Се ставаат сол и вегета по вкус.
 4. Сувите сливи ситно се сечат, па се додаваат внатре и се крчка 30 минути.
 5. На крајот се става запршката, со масло и брашно во кое се додава црвен пипер и  се става во топлата вода.
 6. Нека поврие па сипете го гравот.

Повеќе на Готви.мк:

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки