Како реагира телото кога ќе прескокнете оброк?

Како реагира телото кога ќе прескокнете оброк?

Како прво, паѓа нивото на шеќер во крвта, а тоа влијае на сите органи. Се јавува чувство на замор и исцрпеност, успорува метаболизмот, но успорува и согорувањето на калории. Мозокот преминува во посебна состојба.

„Без храна која дава енергија, човечкиот мозок влегува во посебна состојба. Се менуваат инелектуалните и емотивни функции. Лицето станува склоно кон промена на расположението, а концентрацијата и помнењето слабеат“, вели нутриционистот Меги Мун.

Кога ќе јадете, организмот чувствува олеснување, но само на кратко. Ако често избегнувате оброци, долгорочно ќе имате проблеми со успорен метаболизам, а нивото на шеќер ќе ви биде нестабилно.

Со други зборови, прескокнувањето оброци значително влијае на организмот и го слабее, а последиците можат да бидат кобни.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text