Прсти да излижеш: Како да направите добра скара (ВИДЕО)

Прсти да излижеш: Како да направите добра скара (ВИДЕО)

Благодарение на овој рецепт ќе ја направите најдобрата скара која некогаш сте ја пробале.

Состојки:

  • мешано месо по желба
  • зачин за скара
  • магдонос
  • масло (сончогледово или маслиново)
  • сол
  • 4-5 чешниња лук
  • бибер
  • 1 лажица сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Во чинија ставете една лажица зачин за скара, сол, бибер, магдонос, издробен лук, додајте 50 мл вода, сок од лимон и се добро измешајте и оставете да отстои 30 минути. Потоа процедете и прелијте преку подготвеното месо.
  2. Доколку станува збор за пилешки батаци и карабатаци, одвојте ги од коските и исчукајте ги, или било кое месо исчукајте го со чекан за месо. Месото добро измешајте го и оставете го да отстои 2-3 часа, а потоа печето го на скара.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text