ИМА ЛЕК! Излечете ја настинката со овој зачин

ИМА ЛЕК! Излечете ја настинката со овој зачин

Познат како зачин за пици и тестенини, ориганото е исклучително делотворна билка која содржи бројни лековити состојки и есенцијални масла.

Истражувањата покажале дека има два до три пати поголем ефект од другите намирници, пишува Top 10 Home Remedies.

Чајот од оригано регулира бројни здравствени тегоби предизвикани од пад на имунитетот и нарушување на цревната флора, а посебно се препорачува во случај на бронхитис, настинка, воспаление на грлото.

Вкусот е необичен, а силниот вкус на горчина подолго се задржува по пиењето. За да не погрешите со дозата, најдобро е во аптека да купите чај во кесички.

Повеќе вести на Готви.мк:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

 

singlepost_text