Секој ден јадете по едно јајце – ќе се случи ова

Секој ден јадете по едно јајце – ќе се случи ова

Новите истражувања покажуваатдека јајцата не треба да ги доживуваме како нездрава храна туку напротив, секојдневно да јадеме барем по едно јајце.ЗОШТО Е ТОА ТАКА?

Според последните истражувања јајцата немаат ништо со срцевите заболувања и содржат важни состојки. На пример, жолчката има важни антиоксиданси кои помагаат да се намали ризикот за разни мускулни дегенерации, а го намалуваат и проблемот со потешкотиите со стареењето.

Жените кои почесто јадат јајца имаат помал ризик за рак на дојка, поради колинот во нив.

По напорен тренинг ако сакате тонирано тело и мускули, земете тврдо варено јајце, а протеините ќе го направат своето.

За појадок исто така земете варено јајце, ќе добиете енергија и ќе бидете сити.

Витаминот Д во јајцата помага за слабеење.

Повеќе на Готви.мк:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

 

singlepost_text