НАПРАВЕТЕ ГИ, НЕМА ДА ЗГРЕШИТЕ: Мини кифлички со сирење (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

НАПРАВЕТЕ ГИ, НЕМА ДА ЗГРЕШИТЕ: Мини кифлички со сирење (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Мали, вкусни кифлички со сирење – секогаш добредојдени!

Состојки:

 • 700 гр брашно
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажички шеќер
 • 2 рамни лажички сув квасец
 • 120 мл масло
 • 250 мл мелко
 • 50 гр маргарин
 • 3 јајца
 • 200 гр сирење
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Во топло мелко ставете квасец и шеќер и добро измешајте.
 2. Соедине брашно, сол, масло, јајца. Додајте го квасецот и замесете тесто.
 3. Оставете малку да отстои, а остатокот од подготовката погледнете го во ВИДЕОТО:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус

Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text