НОВИ ВКУСОВИ ВО НОВАТА ГОДИНА: Лазања со црвено вино

НОВИ ВКУСОВИ ВО НОВАТА ГОДИНА: Лазања со црвено вино

Новата 2017 да ја почнеме со вкусни и нови рецепти, кои ќе го собираат целото семејство на трпеза. За радосни моменти во вашиот дом. Ви нудиме лазања со црвено вино која е неверојатно и неповторливо доживување.

Состојки:

 • 400 гр лазањи
 • 500 гр мелено месо
 • 500 гр доматен сос
 • 500 мл црвено вино
 • 1 кромид
 • 3 лукчиња
 • зачини
 • 3 лажици брашно
 • 600 мл млеко
 • 25 гр путер
 • малку пармезан

Подготовка:

 1. На масло се пржи кромидот со меленото месо, па се додава доматниот сос, виното и зачини, вегета, бибер, сол, оригано…по желба. Се става и лукот и се убаво се динста околу половина час.
 2. Настрана го правиме бешамел сосот со путерот, брашно и млеко на вообичаен начин.
 3. Лазањите се ставаат во врела вода, па по 5 минути во ладна, па се редат во тава.
 4. На лазањите се става прво бешамел, па сосот со црвено вино.
 5. Се повторува додека има смеса.
 6. Се пече на 180 степени 50 минути.
 7. Одозгора се ренда пармезан по желба и се пече уште десетина минути.
 8. Послужете со чаша црвено вино.

Повеќе на Готви.мк:

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

singlepost_text