ПОСЕН ДЕЛИКАТЕС: Ќофтиња од леќа за големиот христијански празник

ПОСЕН ДЕЛИКАТЕС: Ќофтиња од леќа за големиот христијански празник

Направете посен деликатес за посните денови и Бадник, еден од најголемите христијански празници.Покрај гравчето и рибата, нека овие деликатеси ја збогатат вашата трпеза.

Состојки:

 • ½ шолји шеќа
 • ½ шолји хељда
 • ½ шолји морков
 • 2-3 кришки бајат леб
 • зачини
 • магдонос
 • кромид

Подготовка:

 1. Леќата се вари триесетина минути и се цеди, а хељдата се вари во една вода па се фрла, па во втора и се ставаат зачини.
 2. Морковот вари исто така.
 3. Кромидот со магдоносот ситно се сецка, се меша со хељдата, се додава средината од бајатиот леб, и се се остава да се впие во смесата.
 4. Се обликуваат посни ќофтиња.
 5. Се печат 40 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

 

 

singlepost_text