Жербо торта со лешници (ВИДЕО)

Жербо торта со лешници (ВИДЕО)

Жербо тортата е вистински специјалитет. Ви предлагаме рецепт на Милица Михаиловиќ за претстојните Божикни празници. Погледнете како да ја направите:

Состојки за кори:

 • 9 белки
 • 10 лажици шеќер
 • 15 лажици мелени ореви
 • 2 лажици брашно
 • 250 гр карамелизиран шеќер

Состојки за газура:

 • 200 гр чоколадо
 • 2 лажици млеко
 • 3 лажици масло за готвење

Состојки за фил:

 • 18 јајца
 • 18 лажици шеќер
 • 150 гр чоколадо
 • маргарин
 • 200 гр лешници

Целиот рецепт можете да го прочитате ТУКА или да го погледнете во следното видео:

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text