Посен банана колач кој не се пече: Идеален за празниците, а се подготвува за 5 минути!

Посен банана колач кој не се пече: Идеален за празниците, а се подготвува за 5 минути!

Без јајца и млеко, идеален за денови на пост! Покрај тоа, не се пече и се прави многу брзо.

Состојки:

 • 2 големи зрели банани
 • 100 гр крупно сечкани ореви
 • 60 гр какао
 • 100 гр омекнат маргарин
 • 4 лажици мед
 • ванилин шеќер
 • 1/2 лажичка цимет
 • прстофат сол

Начин на подготовка:

 1. Соединете ги состојките така што ќе добиете глатка маса.
 2. Сè префрлете во помала тепсија или сад кој претходно сте го обложиле со хартија за печење.
 3. Ставете го садот во замрзнувач на половина час.
 4. Извадете, исечете на коцки и послужете со топол пијалок.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

singlepost_text