Пикантна салата со јајца

Пикантна салата со јајца

Брзо и лесно до вкусна салата која ќе го збогати секој оброк!

Состојки:

  • 6 јајца
  • сок од половина лимон
  • 3 лажици мајонез
  • 1 1/2 лажица сенф
  • сечкан кромид
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Јајцата ставете ги во студена вода и сварете ги. Кога водата ќе почне да врие, тргнете го тенџерето од оган и оставете ги јајцата во врелата вода околу 10 минути. Потоа извадете ги јајцата, изладете ги и излупете ги.
  2. Во сад со средна големина измешајте мајонез, сенф, сок од лимон и исечкан кромид. Додајте ги сечканите варени јајца, измешајте, посолете и побиберете по вкус.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text