ИСТРАЖУВАЊА: Оваа диета не е здрава!

ИСТРАЖУВАЊА: Оваа диета не е здрава!

Изминативе години палео диетата стекна низа приврзаници, многу е рестриктивна бидејќи забранува конзумирање леб, тестенини, житарици, сирења и млечни производи.

Ако се одлучите на ваков тип исхрана, можете во неограничени количини да јадете овошје, зеленчук и месо.

Иако со оваа диета за брзо време можете да ослабнете неколку килограми, долгорочно гледано таа го зголемува ризикот од дебелеење и дијабетес тип 2, бидејќи килограмите повторно ќе ги вратите веднаш што повторно почнете да конзумирате скроб.

Тоа го утврдиле експертите од фондацијата Nutrition and Diabetes кои спровеле истражување врз глувци.

Иако метаболизмот на глувците и луѓето се разликува, научниците сметаат дека резултатите можат да се применат на луѓе, па препорачуваат избегнување на оваа диета.

Инаку, било која диета со која се забранува одредена група храна, не е добра за здравјето.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text