Лути крилца со мед

Лути крилца со мед

За сите оние кои сакаат необични комбинации, како што е на пример слатко-кисело…

Состојки:

 • 16 крилца
 • малку Табаско сос
 • 4 лажици масло
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица кечап
 • 2 лажици чили сос
 • 1 лажица оцет
 • 1 лажица сечкан рузмарин
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. За маринадата измешајте Табаско сос, масло, мед, кечап, чили сос, оцет и рузмарин. Посолете и побиберете, па со тоа премачкајте го месото и држете го фрижидер околу 4 часа.
 2. Печете ги крилцата на скара 15-20 минути и сервирајте со сос од домати или некој друг сос.

На здравје!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

 

singlepost_text