Солен чизкејк

Солен чизкејк

Популарниот десерт доби и своја солена верзија.

Состојки:

 • 300 гр солени крекери
 • 250 гр маргарин
 • 1-2 лажици павлака

Состојки за фил:

 • 500 гр сремско сирење
 • 250 гр обично сирење
 • сол
 • сенф

Состојки за горен слој:

 • 150 гр зеленчук по избор
 • 150-200 гр шунка
 • 1 кесичка желатин
 • магдонос
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Сомелете ги крекерите и замесете ги со путер и павлака. Тестото растегнете го со раце во калап.
 2. Двете сирења измешајте ги со зачини и добро измиксајте ги, па ставете ги преку подлогата.
 3. Шунката ситно исечкајте ја. Зеленчукот сварете го и разладете го, измешајте го со шунката и ставете го преку сирењето.
 4. Растопете желатин по упатство и разладен полека ставете го преку солениот чизкејк. На крај посипете со ситно сечкан магдонос и бибер.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

singlepost_text