Рижото со шампињнони

Рижото со шампињнони

Лесен ориз со печурки ќе ве воодушеви…

Состојки:

  • 1 лажица маслиново масло
  • 350 гр сечкани шампињони
  • 100 гр киноа
  • 1 л врел бујон од зеленчук
  • 175 гр ориз
  • мајчина душица
  • пармезан

Начин на подготовка:

  1. Загрејте масло во тава и пропржете ги печурките 2-3 минути, па измешајте и киноа. Во посебно тенџере одржувајте го бујонот врел, на слаба температура. Зовриениот бујон ставете го во тавата со печурки и мешајте додека не испари. Додајте ориз, па повторете ја постапката со бујонот додека не го потрошите.
  2. Додајте мајчина душица и добро измешајте. Поделете во 4 порции и послужете со рендан пармезан.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text