Мафини со банана

Мафини со банана

Бананите на овие мали колачиња им даваат освежувачки вкус.

Состојки:

 • 1 шолја шеќер
 • 2 шолји брашно
 • 1/2 шолја масло
 • 1 јајце
 • 3 банани, испасирани
 • 1/4 шолја сечкани ореви
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 180 степени. Плехот за мафини намастете го или ставете хартиени корпички.
 2. Измешајте шеќер, масло и јајце додека не добиете хомогена смеса. Додајте брашно, сода бикарбона и сол и останатите состојки. Се добро измешајте. Смесата ставете ја во плех за мафини.
 3. Печете во загреана рерна 30-40 минути. Со чепкалка проверете дали мафините се печени.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text