ПИЈАН ДЕСЕРТ: Компот од крушки во вино

ПИЈАН ДЕСЕРТ: Компот од крушки во вино

Идеалнен зимски десерт за оние кои сакаат вино и овошје.

Состојки:

 • 4 крушки
 • 2 лажици шеќер
 • 1 лажица мед
 • малку каранфилче
 • кора од половина портокал
 • малку цимет
 • 2 чаши вино
 • 1/2 чаша вода

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете вода, вино, шеќер, мед, каранфилче, кора од портокал и цимет.
 2. Мешајте додека шеќерот и медот не се растопат на умерен оган.
 3. Излупете ги крушките, пресечете ги на половина и исчистете ги од семки.
 4. Гответе ги во вино додека не омекнат.
 5. Послужете ги топли.

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

 

singlepost_text