Бомбици со алва – ќе ги изедете во еден здив

Бомбици со алва – ќе ги изедете во еден здив

 Направете необични и вкусни бомбици со алва. Ви требаат неколку намирници за деликатес.

Состојки:

  • 300 гр алва
  • 100 гр посен кекс
  • 200 гр кикиритки
  • 150 гр ораси
  • 1 дл врела вода

 

 

Подготовка:

  1. Кикиритките се мелат ситно, се става 100 гр ораси, ситно се мелат и се става алвата со кексот, ситно измелен.
  2.  Се се меша и се додава топлата вода за смесата убаво да се соедини.
  3. Се прават бомбици и се валкаат во останатите ореви.
  4. Послужете откако ќе отстојат неколку часа во ладилник.

Повеќе на Готви.мк:

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text