Меки уштипци полнети со шунка и кашкавал: Нема поголемо уживање! (ВИДЕО)

Меки уштипци полнети со шунка и кашкавал: Нема поголемо уживање! (ВИДЕО)

Совршена вечера или вкусен ручек, на вас останува да ги направите… Почестете се себе си и пријателите со меки уштипци кои се идеални со чаша вино.

Состојки:

 • 8 компири
 • 2 лажици сол
 • 100 гр шунка, сечкана
 • 100 гр кашкавал, сечкан
 • кромид, сечкан
 • бибер
 • 1 лажица млеко
 • 1 шолја брашно
 • 4 јајца
 • 2 шолји презла
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги компирите и исечете ги на парчиња, ставете ги во солена вода и згответе ги. Потоа изгмечете ги со вилушка, во смесата додајте исечкана шунка, кромид, кашкавал, бибер и млеко па разматете. 
 2. Направете топчиња од смесата. Секое топче извалкајте го во брашно, па во јајца, па во презла и пржете во длабоко масло.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Овошен колач со јагоди

Колач со печени јаболка

singlepost_text