Ммм прсти да излижеш: Сос од зденки за највкусни тестенини

Ммм прсти да излижеш: Сос од зденки за највкусни тестенини

Направете нешто необично и многу вкусно, сос со зденки за највкусните тестенини кои сте ги пробале некогаш.

Состојки:

  • 1 шолја млеко
  • 1 пакетче зденки
  • малку сирење
  • малку кашкавал

Подготовка:

  1. Млекото се става на среден оган, па откако ќе се стопли, се додаваат зденките.
  2. Се убаво се соединува со мешање, па се ставаат сирењето и кашкавалот.
  3. Се посипуваат тестенините кои сме ги свариле во солена вода.

Повеќе на Готви.мк:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити