Идеални за празничната трпеза: Медењаци со гриз

Идеални за празничната трпеза: Медењаци со гриз

Толку вкусни и меки колачиња што секогаш ќе правите повеќе…

Состојки:

 • 250 гр мед
 • 250 гр шеќер
 • 250 гр маст
 • 250 гр гриз
 • 4 јајца
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1 кесичка цимет
 • 800 гр брашно

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте шеќер, маст, гриз, сода бикарбона, цимет и брашно, па сè добро замесете.
 2. Така подготвено тестото ставете го во намастеи калапи и печете во рерна на 200 степени.
 3. Кога медењаците ќе се испечат, извадете ги од калапите и посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text