Македонска трпеза не оди без туршија: Колку е здрава?

Македонска трпеза не оди без туршија: Колку е здрава?

Туршијата е омилениот вкус на Македонците. Зимата не може да се замисли без да ги засукаме ракавите и да направиме туршија, но бидејќи намирниците ја губат свежината и текстурата останува прашањето колку е здрава?Иако зеленчукот стои долго во тегла, сепак витамините не се губат и помагаат за многу проблеми како отпорност на организмот и добра работа на стомакот и цревата.

Богата со витамини, масти, калиум, јаглехидрати, натриум, магнезиум, железо…заклучокот е јадете ја без грижа на совеста.

Единствена лоша страна е големата количина натриум и сол кој го има во неа.

Не се препорачува за оние кои имаат чир, проблеми со системот за вањење и срцето.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)