ОВА Е ПОВЕЌЕ ОД ДЕЛИКАТЕС:  Посна солена бајадера

ОВА Е ПОВЕЌЕ ОД ДЕЛИКАТЕС:  Посна солена бајадера

Направете посна солена бајадера од која ќе си ги излижете прстите. Совршена е за празничниот период.

Состојки:

 • 800 гр посен кашкавал
 • 200 гр маргарин
 • 50 гр презла
 • 100 гр сусам
 • 200 гр шампињони
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици масло
 • 3 кисели краставички
 • ½ лажици црвен пипер
 • 1 лажица магдонос
 • 5 лажици бело вино
 • 100 гр кашкавал за декорација

Подготовка:

 1. На тефлонска тава се пржи сусамот додека не порумени.
 2. На масло се пржат кромидот и печурките, се динста, па се додава и лукот. Се става сол, бидер и зачини по вкус.
 3. Кашкавалот се ренда ситно, па се мати со маргаринот. Се дели смесата на три дела.
 4. Во првиот дел се става презла и сусам, и се додава белото вино, па се меша да се соедини.
 5. Во вториот дел се става црвениот пипер и шампињоните, а во третиот магдонос и краставичките.
 6. Секоја смеса се меша убаво да стане хомогена, па се редат слоевите еден на друг, како бајадера.
 7. Се декорира со кашкавал одозгора.

Повеќе на Готви.мк:

Домашен леб со маслинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо