Домашна пита со сирење и кајмак (ВИДЕО)

Домашна пита со сирење и кајмак (ВИДЕО)

Едно јадење за вистинските гурмани и љубители на сирење и кајмак!

Состојки:

 • 500 гр готови тенки кори
 • 200 гр фета сирење
 • 2 лажици кајмак
 • 1 јајце
 • малку сусам
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Сирењето издробете го и во него додајте ги белките, додека жолчките оставете ги за премачкување.
 2. Растегнете ја првата кота, па малку намастете ја.
 3. Направете вдлабнатинка во кората, па во средината ставете лажица сирење.
 4. Корите виткајте ги и редете ги во намастен плех за мафини.
 5. Питата премачкајте ја со жолчка и посипете ја со сусам.
 6. Печете на 200 степени околу 30 минути. За време на печењето можете да ја прекриете со фолија.

Рецептот е детално објаснет во ВИДЕОТО:

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

singlepost_text