Омилен чоколаден колач од само 3 состојки

Омилен чоколаден колач од само 3 состојки

Цел свет е воодушевен од едноставните, а превкусни лава колачи. Пробајте ги и уживањето е загарантирано.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1/2 шолја глатко брашно
  • 250 гр темно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Измиксајте ги јајцата со брашно. На пареа растопете чоколадо и измешајте го со состојките додека не добиете компактна кремаста смеса.
  2. Наполнете ја смесата со 1/3 керамички калапи или калапи за мафини.
  3. Печете ги до 10 минути во загреана рерна на 180 степени.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text