Овие намирници НИКАКО не ги чувајте во фрижидер – многу е штетно

Овие намирници НИКАКО не ги чувајте во фрижидер – многу е штетно

Некои намирници е добро да не ги држите во фрижидер како сите останати. На Универзитетот во Калифорнија е направено истражување според кое дел од овошјето и зеленчукот кои секојдневно ги консумираме не треба да се држат во фрижидер.Ова е листата:

Јаболка

Авокадо

Диња

Банана

Киви

Лимон

Лимета

Папаја

Праска

Пиперка

Компир

Домат

Тиквици

Ѓумбир

Лубеница

За дел од нив грешиме цел живот и ги чуваме токму во ладнилник.

Повеќе на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин