КРЕМАСТ КОЛАЧ 7+7+7: Вкус кој ќе ве освои!

КРЕМАСТ КОЛАЧ 7+7+7: Вкус кој ќе ве освои!

Направете колач кој ќе ве воодушеви!

Состојки за кора:

 • 7 белки
 • 7 лажици шеќер
 • 7 лажици остро брашно
 • 3 лажици млака вода

Состојки за фил:

 • 7 жолчки
 • 7 лажици шеќер
 • 6 лажици остро брашно
 • 1 лажица густин
 • 250 гр маргарин
 • 800 мл млеко
 • 100 мл млеко (за преливање)

Состојки за декорација:

 • 1 кесичка шлаг
 • 50 гр чоколадо

Начин на подготовка:

 1. За кората разматете 7 белки и постепено додавајте шеќер, брашно и вода. Ставете во намастен плех обложен со хартија и печете на 160 степени додека не порумени (околу 25 минути). Извадете ја кората од рерна штом добие боја.
 2. Додека кората се лади, подгответе фил: добро разматете жолчки, брашно, шеќер, густин и 1 дл млеко. Остатокот  (700 мл) млеко загрејте го, измешајте го со смесата од жолчки, па гответе околу 5 минути.
 3. Изладете го кремот, додајте разматен маргарин и сè добро соединете. Кога кората ќе се излади, избоцкајте ја со чепкалка и прелијте ја со 100 мл млако млеко, а потоа преку неа распоредете го филот.
 4. За декорација разматете шлаг, распоредете преку тортата, па украсете ја со рендано чоколадо и овошје по желба.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт

singlepost_text