Имате микробранова печка? Ова морате што побргу да го направите!

Имате микробранова печка? Ова морате што побргу да го направите!

Ако не сте забележале, микробрановата рерна се валка со неверојатна брзина и затоа морате често да ја чистите.

Микробрановата рерна е совршена за дамки од разно потекло – од парчиња храна до капки од сосови кои летаат по неа додека храната се загрева. Ако не сте ја чистеле некое време, тоа треба да го направите што побргу.

Ова се чекорите кои треба да ги следите за вашата микробранова да биде „како нова“:

– Во центарот на микробрановата ставете шолја вода со неколку парчиња лимон и загревајте на најјака температура три минути. Оставете ја шолјата уште толку време во затворена микробранова, со цел пареата да ги омекне наслагите, а аромата од лимонот да ги елиминира миризбите.

– Натопете крпа со топла сапуница, па избришете ја внатрешноста.

– Извадете ја стаклената чинија која ротира и исчистете ја посебно, а со четка истријте ги точките.

– Додека чинијата и внатрешноста се сушат, исчистете ја печката и од надвор.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text