Сарми од пилешко – ХИТ кај домаќинките во регионот

Сарми од пилешко – ХИТ кај домаќинките во регионот

 Новогодишните и божиќните празници се време за вкусни деликатеси, а меѓу нив е и царицата на трпезата – сармата. Ви нудиме рецепт кој го освои регионот, сарми со пилешко.

Состојки:

 • 8 филети пилешко
 • ½ шолји масло
 • 1 кромид
 • 2 лукчиња
 • ½ лажички црвен пипер
 • 3 лажици сојаФИЛ

   

 • 1 домат
 • 1 пиперка
 • 1 морков
 • 1 шолја кашкавал

Подготовка:

 1. Во длабок сад се става изренданиот кромид, лук, и и сите останати состојки, освен зеленчукот за фил.
 2. Се додава пилешкото и добро се валка во смесата, се прекрива со фолија и се става во ладилник 2 часа.
 3. Се мие зеленчукот, и се сече на тенки ленти. Така и со кашкавалот.
 4. Се вади пилешкото и се прелева со остатокот од соја сосот, а на средина на секоја филета се става филот од зеленчук.
 5. Се става врз зеленчукот 2-3 ленти кашкавал.
 6. Се пече на 220 степени 30 минути, окако претходно сме му додале вода.
 7. СОВЕТ: Се служи со компири.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)