Празнични колачиња со мед и цимет

Празнични колачиња со мед и цимет

Подгответе вкусни празнични колачиња!

Состојки:

 • 150 гр мед
 • 1 лажичка цимет
 • 125 гр путер
 • 275 гр интегрално брашно
 • 1 јајце
 • 1/2 кесичка прашок за пециво
 • 4 чоколада за готвење

Начин на подготовка:

 1. Загрејте путер, мед и цимет убаво да се растопат. Оставете да се излади. Додајте јајце и измешајте.
 2. Во оваа смеса додајте брашно и прашок за пециво
 3. Тестото треба да мирува околу 30 минути.
 4. Растегнете го тенко и со калапи во облик на ѕвезда или елка вадете колачиња.
 5. Во претходно загреана рерна на 200 степени, ставајте ги на плех на кој претходно сте ставиле хартија за печење и печете околу 5-10 минути додека не поруменат.
 6. Растопете чоколадо на пареа и премачкајте ги колачињата.

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text