Домашен битер лемон

Домашен битер лемон

Сега можете да уживате во домашниот вкус на популарниот пијалак…

Состојки:

  • 1/2 кг лимони
  • 1 грејпфрут
  • 1 кг шеќер
  • 6 кесички лимонтус

Начин на подготовка:

  1. Лимоните и грејпфрутот држете ги потопени во раствор од сода бикарбона 24 часа, па добро измијте ги.
  2. Сомелете ги во машина за месо и процедете ги низ газа.
  3. Додајте 2 л вода, 1 кг шеќер и 6 лимонтуси. Мешајте додека шеќерот и лимонтусот не се растопат, па ставете го пијалакот во шишиња.
  4. Пијте го разреден со газирана или обична вода.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text