Ликер од ванила

Ликер од ванила

Направете домашен алкохолен пијалак со заводлива арома!

Состојки:

  • 250 гр бел шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 650 мл вода
  • 300 мл алкохол
  • 30 гр кафеав шеќер

Начин на подготовка:

  1. Измешајте шеќер, ванилин шеќер и вода и ставете да се готви. Кога ќе зоврие, префрлете во обично стаклено шише, додајте алкохол и кафеав шеќер.
  2. Оставете го шишето да отстои на студено место околу недела дена. Процедете го ликерот од ванила низ газа и ставете го во шише за ликер.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text