Едноставен, а неодолив празничен десерт: Лава колач од шолја!

Едноставен, а неодолив празничен десерт: Лава колач од шолја!

Колачите во шолја поради едноставната подготовка се многу популарни. Прилагодливи се, па можете да ја искажете својата оригиналност во подготовката и идеални се за претстојните празници, кога сакате да правите нешто забавно со најмладите.

Состојки:

  • 250 гр темно чоколадо
  • 4 јајца
  • 125 гр маргарин
  • 125 гр брашно
  • 100 гр кафеав шеќер
  • кокос, брусници или нешто друго по желба

Начин на подготовка:

  1. Чоколадото искршете го на коцки, па тргнете шест коцки на страна. Останатите растопете ги заедно со маргаринот.
  2. Измиксајте јајца и шеќер, па во нив измешајте просеано брашно, а потоа и растопено чоколадо и маргарин.
  3. Во секоја шолја ставете коцка чоколадо. Преку коцката чоколадо со лажица ставете смеса.
  4. Печете во микробранова околу 4 минути на 700W.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки